Ako "mesto mieru" stráca zmysel pre mieru

Ktoré je vlastne moje mesto? Vyrastal som v Bratislave, no značnú časť detstva s myšlienkami upnutými skôr na kraj odkiaľ pochádzam - naj(po)zadnejší východ Slovenska. V meste som sa rád chválil, že som chlapec z dediny, na dedine som machroval ako frajer z mesta. Ako všetci frejeri - necítil som sa prináležať tu ani tam. Dnes som už "rozumný dospelák", no stále zápasím s pocitom, že nepatrím nikam. A tento pocit ma preháňa po svete, po krajinách, po mestách... ale to je už téma z iného okresu. Tak napoly cudzincami sme v Bratislave mnohí. To neznamená, že sa tu nemôžeme cítiť doma. "Správať sa ako doma" však neznamená "robiť si čo chceme". Spoločný priestor zdieľame - tak ako panelák - a rešpekt k susedom je vždy na mieste. A sviniť si na vlastný dvor...

Doma sa cítime tam, kde máme priateľov, kde si vieme nájsť kultúrne, športové, duchovné vyžitie, kde máme s kým zájsť na pivo, kde poznáme čarovné miesta, ktoré nás pohladia na duši, kde dokážeme načerpať nové sily. Ako domáci, podnájomníci, či návšteva - všade kde chvíľku pobudneme, nadviažeme s miestom vzťah... aj keď občas len negatívny. Každé mesto predstavuje javisko, kde sa odohrávali isté príbehy - s ľuďmi ktorých sme mali radi.... alebo nie. Odvtedy je pre nás čarovné alebo zakliate - stáva sa živou bytosťou - má svojho ducha. Každý kameň do ktorého kopneš môže mať pre niekoho duševnú hodnotu. Každý múr ktorý počarbeš, dom ktorý zbúraš, lúku ktorú zastaviaš, jazero ktoré zašpiníš. S každým takýmto hrubým zásahom strácajú ľudia kúsky svojich duší a mesto tú svoju rovnako. A ľudská duša nedokáže žiť na miestach "bez duše". Neustále ju vytvára a k vytvorenému sa potrebuje vracať.

Tieto články ja osobne venujem Bratislave, v ktorej som vyrastal a v ktorej stále žijem. No venujem ich aj všetkým mestám a miestam ktoré som navštívil a kde sa odohrával príbeh môjho života. Napokon aj všetkým ostatným - lebo každý bez výnimky žijeme s dušou svojho mesta. Netrúfam si ašpirovať na odbornú vedomosť Pánov Architektov, ktorí túto nadobudli piatimi rokmi ťažkého a usilovného bifľovania skrípt a skladania skúšok u triezvych i podnapitých profesorov FA. Je mi svätá každá individuálna tvorivosť a fantázia, neprefabrikovaný vkus a úprimné potreby. Nebudem rozprávať z pohľadu rúk, ktoré mestá formujú, ale z pohľadu duše, ktorá v nich musí žiť. Duša v meste, mesto v duši, mesto s dušou. Nebudem rozprávať len o uliciach a domoch a kostoloch a hradoch - ale aj o neobvyklých (a nemenej dôležitých) prvkoch (architektúry) mesta, ktoré možno vnímať všetkými zmyslami. Tak ako sa na celistvého človeka patrí. Som živá bytosť v meste - zdieľam ho s ďalšími živými ľuďmi - a aj mesto rešpektujem ako živú bytosť.

I. Zrak, alebo "dobre vidím?"

II. Vypočuť, privoňať, ochutnať a dotknúť sa mesta

III. Svaly a cievy, alebo "hrdina kapitalistickej práce"

IV. Driečne telo a dračia osobnosť

V. Rast a život