Zo života samcov

1.2.02

Kradmé pohľady do mužského sveta

Pravý chlap, heterosexuál, heterák, hátečko, macho, kovboj

Keďže sú nasledujúce články podrobné a rozsiahle - pre skrátenie čítania ponúkam aj zjednodušenú verziu - s púhymi argumentami a stručnými odpoveďami na ne - pre prípad, že máš záujem pokračovať v postupnom čítaní ďalších tém a pritom stručne poňať tu naznačené myšlienky, alebo ak potrebuješ vo vlastnej diskusii nájsť rýchlo argumenty.


Definíncia chlapa:
Tvrdý? Silný? Odvážny? Bojovník? Samec? Hetero?

Kto je muž? Čo je to mužnosť? Ako sa odlišuje od ženy? Od akého prototypu odvodzujeme rôzne mužské identity? Okolo akého vzťažného bodu krúžia všetci teplí? Odpovede na podobné otázky hľadám dlhodobo - a tieto úvahy som v priebehu písania stránok Dúhový most zachytil hneď v niekoľkých článkoch. Mnohé z ústredných tém, kľúčových slov aj citácii sa v nich opakujú, no v každom ich triedim a usporiadavam iným spôsobom, v inej významovej rovine. V každom možno nájsť myšlienky a postrehy, aké som v inom nerozvinul - pretože sa vždy sústredím na iné detaily mužstva. Či je to penis, rozum, svalnaté telo medzi nimi, alebo duša ktorú v ňom tuším. Tieto tri články sa líšia i rozsahom, preto ich tu radím od najkratšieho po najdlhší - tak ako to majú muži radi. Hoci si v každom z nich čitateľ nájde niečo iné, myšlienkové jadro - predpoklad k pochopeniu ďalších článkov - je spoločné. Raz si prečítaš jeden a inokedy, keď sa budeš chcieť k téme vrátiť - zasa iný.

V najkratšej úvahe, medzi všetkým tým, čím správny samec "nie je", medzi mužnými pózami a teóriami vedcov, medzi detskými hrami a údelom dospelákov, medzi siláckym predvádzaním a zatajovanými slabosťami - za siedmimi bontónmi a siedmimi kamarátmi z partie - krčí sa odvážny princ - I. Silný ako buk(vica)

V zoologickej záhrade, uprostred všetkého toho hurhaja - revu levov, kohútich zápasov a rochnenia hrochov - pokúšam sa zazrieť aspoň na okamih vzácny zjav, muža obyčajného a predsa nie priemerného - druh ktorý vie, kam v ľudskej džungli patrí. Rozhrnutie pierok fráz, povier a predsudkov - II. Mužská sláva podľa páva

Ako sa nestať buznou? A ako sa stať pravým chlapom? Na krížovej výprave naprieč dejinami a krížom-krážom po Zemi, hľadám kým všetkým by muž mohol byť a kým všetkým sa snaží byť. V podrobnej úvahe, odlupujem z muža masky ako vrstvy cibule a sekám jeho ego nadrobno, dúfajúc že ukĺzne aj - III. Slza v sklze