Našej? A existuje vôbec niečo také? Nie sú to len umelé hranice nakreslené okolo ľudí rozprávajúcich rovnakou rečou? Kto dlhšiu dobu cestoval, potvrdí mi, že domov nie je len vágny pojem. Tým, ktorí nevystrčili nohy spoza pece je však darmo (a možno i nedobre) vnucovať ho ako prázdnu frázu. Sme iní než naši susedia - máme svoje jedinečné tradície, kultúru a príbeh, ktoré možno nevidíme tu doma, ale s odstupom a medzi inými dokážeme aspoň omakať ich obrysy. Je prirodzenou potrebou duše vyčleňovať sa (Ja som iný ako vy. Ja Vám raz ukážem, čo dokážem!) ale aj prináležať (sme Slováci, sme kresťania,...). Túto druhú radosť v poslednej dobe reprezentuje bohužiaľ len príležitostná hromadná oslava po vyhraných hokejových zápasoch. Po pitke však nasleduje opica - a nalievanie čistej vody. Presne tak sa v nasledujúcich článkoch pokúsim pospytovať zavedené "pravdy" našej "najlepšej možnej" reality, tak ako sa o nich málokedy rozpráva.
Tento stručný prehľad modernej spoločnosti samozrejme presahuje hranice Slovenska. Žijeme v globalizovanom a zosieťovanom svete - učíme sa od neho, s obdivom hľadíme na západ, s nedôverou na východ, s hanbou i hrdosťou na vlastnú minulosť, s nádejami i obavami do budúcnosti. Moderné trendy myslenia a žitia sa zrkadlia v našej miestnej realite - a svojim dielom tiež prispievame k svetovému dianu. A predsa, tieto úvahy vznikli v hlave človeka žijúceho v tunajších pomeroch, na problémy nazerám s (často neuvedomenou) slovenskou optikou - a píšem ich v slovenčine.
Keďže každý národ žije viacmenej vlastnou mytológiou, ktorej sa chytá tu doslovne, tu zasa symbolicky - rozhodol som poňať radenie kapitol rozprávkovo. O mnohých "pálčivých problémoch" veľa rozprávame, miešame ideály s praxou, pletieme si komentáre a fakty, zamieňame detaily a zovšeobecnenia, zatvárame a otvárame oči tak ako sa nám to hodí. Nebudem sa teda hrať na "objektívneho žurnalistu", ktorý ovláda umenie povyberať, zoradiť a vyhodnotiť fakty - a priznám svoj "umelecký" zámer, či slabosť. To čo môžem čitateľovi odovzdať je moja osobná zažitá skúsenosť a jej subjektívne videnie. Nie je to konečná Pravda, len ďalší kamienok do jej stavby, bez ktorého by však nebola úplná.
Veľkolepé Hodnoty dneška pripomínajú reklamné pútače na teplovzdušných balónoch. Veľa nafukovania, pod krikľavým povrchom prázdno, iba trocha horúcej pary. Len málo sa líšia od červených transparentov propagandy - snáď tak privedením k doko..., ehm, veľkosti. Vznešené ideály sa nám vznášajú nad hlavami a my na ich božské výšky nemáme dosah. Pokúsim sa teda nájsť šnúrku, stiahnuť ich k zemi, ukotviť, preskúmať, nasadnúť - a možno sa nechať odviesť tam, odkiaľ veje vietor. Nájsť za slovami pojmy, v tých význam, za nimi obsah a v obsahu zmysel - prečo sme tieto hodnoty vôbec začali vyznávať. Budem hľadať hlboké duševné potreby, prekryté hysterickým uctievaním slov Slovákov, v nich samozrejme prirodzené protiklady a zdravú rovnováhu, ktorá zamedzí rozpadu a rozkladu. Vo všetkých predstaviteľných rovinách.
2001
Rozprávky o
kresťanstve a náboženstve
Vo vyprázdnenosti technického veku hľadáme duchovný život - a nachádzame často len náboženstvá a materialistické lipnutie na dogmách, svätých knihách a prorokoch. Stojí Slovensko (nedajbože Európa) na kresťanských základoch? Je schopné na nich stáť? Smerujeme ku teokratickému spôsobu vlády? Vráti sa zasa tmárstvo? Kam sa podejú všetci mysliaci, pochybujúci a spytujúci ľudia?
2002
Rozprávky o
spiritualite a viere
V liberálnom svete je zrazu akosi (pri)veľa náboženstiev a duchovných smerov. Všetky majú pravdu a všetci "ostatní" sa mýlia. Spiritualita, energie, vibrácie... Jóga, Hare hare, Buddha, tao, šamani a čarodejníci, pohania a poeti. Ako v tomto chaose nájsť pevný bod? Ku komu sa obrátiť s dôverou? A čo na to súdny človek? Môžeme vôbec zmieriť materialistov a spiritualistov? Ako vyvrátiť mýty a prichytiť podvodníkov?
2003
Rozprávky o
vlastenectve a domovine
Vždy nám vraveli, že máme byť na svoju krajinu hrdí. Už na základnej škole nás učili o vlasti. Boh žehnaj náš národ - ale čo tie ostatné? Netreba ich tiež požehnať? Ak ich ľudia nie sú o nič menej než my, na čo vlastne máme byť pyšní? Máme byť pyšní? Dá sa byť vlastnecom len tak - z vynútenia? Čo je na Slovensku také zvláštne, čo je slovenská kultúra?
2004
Rozprávky o
bezpečnosti a násilí
Niektorí ľudia pracujú a iní by sa radi priživili. Niektorí žijú a iní by ich chceli donútiť žiť inak - morálne. Bojíme sa, chránime sa, bránime sa, útočíme. Zakladáme si políciu, armádu, infromačné služby. Nebudem rozprávať len o bezpečnosti pred zločincami, ale i pred samotnými ochrancami. O rozdelení sily v štáte a jej kontrole. Kto nás chráni a pred čím? Aký je vzťah sily, siláctva, násilia - moci a bezmoci?
2005
Rozprávky o
práci, diele a povolaní
Zdroj našej obživy i každodenného utrpenia. "Joby", profesiu, špecializáciu - skloňujeme dennodenne. Ale je práca našim opusom, poslaním a povolaním - tým čím si pri čase a energii, ktorú jej venujeme, zaslúži byť? Nie sme len modernými otrokmi ekonomického stroja? Smeruje naše úsilie niekam alebo k niečomu, alebo beháme len v koliesku? Na čom pracujeme, za akú cenu, na úkor čoho - a napokon - ako?
2006
Rozprávky o
médiach, informáciach a moci, showbiznise a celebritách, osvete a propagande
Tí ktorí chceli vládnuť - vždy radi ovplyvňovali to, čo ľudia (ne)vedia. A tí, čo nám dnes sprostredkúvajú informácie, vyberajú ich, triedia a usporadúvajú - svojim spôsobom skutočne vládnu. Médiá sa nazývajú - po zákonodarnej, výkonnej a súdnej - štvrtou moc(nosť)ou. A predsa ich nikto nevolí... Odkiaľ prichádzajú? S akým zámerom? Aké sú ich postranné úmysly? Majú ich, alebo nemajú - a dokážeme to vôbec rozpoznať?
2007
Rozprávky o
vzdelávaní a učení (sa)
Človek bez výchovy ohrozuje súlad a zmier v spoločenstve. Formuje nás rodina, škola, médiá - i všetko čo zažívame. Neraz jedno proti druhému. Nakoniec cítime celoživotný odpor k "učeniu" ako takému, hoci je to naša živočíšna podstata, základ bytia. Kedysi nás "učili" trstenicou, neskôr nás drvili ruštinu a čím nás napchávajú dnes? Akú váhu má nalievanie vedomostí? K čomu je nám ku prospechu? je to jediný spôsob učenia sa? Čo nás učia, pre koho a s akým úžitkom?
2008
Rozprávky o
zdraví, chorobách, tele a duši
Choroba ako boží trest. Choroba ako útok zlých mikróbov. Choroba ako dôsledok civilizácie. Choroba ako nerovnováha. Choroba ako volanie či pretváranie duše. Je západná vedecká medicína konečným poznaním tela-stroja? Majú ľudia dušu? Má zmysel liečiť príznaky a čo sa za nimi ozýva? Má vôbec význam bojovať s chorobou, alebo ňou máme prejsť a vypočuť ju? Ako liečiť celého človeka?
2009
Rozprávky o
nezávislosti a závislostiach
Je nás dnes podivuhodne veľa "slobodných", "nezávislých" - a takisto podivuhodne veľa závislostí. Cigarety, alkohol, virtuálna realita hier a internetu, nakupovanie, práca - každý si nájde svoju drogu - hádame sa kto ovláda koho, na závislosti míňame a zápasíme s nimi. Možno sa z nich vyliečiť? Možno prestať fajčiť? Dá sa piť s mierou? Možno žiť nezávislo? Nezávislo na čom? Čo nám závislosti dávajú, čo nahradzujú - a prečo to vlastne nemáme?
2010
Rozprávky o
umení, umelosti, gýči, tvorení a dielach
Umenie je príbuzne dvom slovám - skutočnému bratovi "umu" a nevlastnému "umelosti". Máme zručnosti, stále viac prostriedkov vyjadrovať sa, ale chýbajú nám témy. Kam sa podeli? Musí umelec chcieť niečo povedať? Má zmysel hľadať zmysel umenia? Má umenie niečomu slúžiť? A ako napokon rozpoznať umenie od umelosti, dielo od gýča? Sú umelci povolaní, máme ich obdivovať a uctievať, alebo smie tvoriť každý?
2011
Rozprávky o
vzťahoch, rodinách, láske, milovaní a sexe
Spolu-žitie alebo spolužitie? Chceme mať sex, alebo milovať sa? Vzťahy i sex na prahu nového tisícročia pripomínajú produkty. Fetiše, ktoré uspokojujú fiktívne potreby. Si "na sex" alebo "na vzťah"? Musíme si vôbec vybrať? Čo sa za týmito mantrami skrýva? Čo je za fetišmi a produktami? Čo to v hĺbke duše potrebujeme? Ako k niekomu patriť a nenechať sa vlastniť? Je žiarlivosť prejav lásky? Koľkých ľudí dokážeme milovať? Koľkými spôsobmi? Koľko sexuálnych partnerov je dosť? Aký zmysel majú slová "vernosť" a "zrada"?
2012
Rozprávky o
športe a vyhrávaní
Deti sa radi hrajú a dospelí športujú. Chceme byť najlepší, chceme zvíťaziť, chceme byť prví. "Všetci to predsa chcú." Kto však nechce vyhrať, nemôže ani prehrať. Ale čo potom budú ľudia robiť? Má víťazstvo zmysel? Čo z neho vzchádza? Ako ďaleko je od zápasu na štadióne k ozajstnej vojne? Pomáha šport vybiť "prirodzenú agresivitu", alebo v nás násilie sám pestuje? Prečo máme nadbytok energie a prečo ju musíme míňať v umelých hrách?
Všetky uvedené pojmy dnes skloňujeme viac než dosť. Ekonomika a politika sú predmetom nekonečných diskusií a sporov, prenikajú aj do rozhovorov a tém, kde by ich človek nehľadal. Keby len nehľadal - najradšej by sa im vyhol. Či už pred nepreniknuteľnou a neriešiteľnou realitou zatvárame oči, alebo zápalisto rečníme a hádame sa - len málokto z nás má do oblasti potrebný vhľad. Aj bez neho sa prikláňame na jednu, alebo druhú stranu. Bijeme sa za svoju vec, očierňujeme, urážame, odsudzujeme a zosmiešňujeme. Kto bude mať nakoniec pravdu? Alebo skôr - kto vyhrá? Ekonomika i politika neraz pripomínajú nezmyselný šport, ich skutočné uchopenie vyžaduje umenie, miešajú sa do nich a s nimi médiá, moc, sila, vzdelávanie, výchova a samozrejme i náboženstvo. Nasledujúce úvahy neponúkajú konečné zhrnutie "ako to je", skôr pokus o priblíženie - a snáď i zblíženie nepriateľov "na život a na smrť". Nevhadzujem do ringu ďalši ideológiu, skôr načrtávam možné únikové východy - pre prípad núdze.
2013
Eko, eko,
eko čo?
Ekonómovia sa radi oddeľujú nezrozumiteľným jazykom cudzích slov a tajomných výrazov - do svojho výsostného kráľovstva. Odborníkom, ktorým slepo veríme, však priznávame príliš veľkú moc. Keďže v ich ríši žijeme všetci, ponúkam ilustrovanú ekonomiku pre laika - ktorý by rád trošku vhľadu do spletitých procesov ťažby, výroby, vlastnenia a obchodu - a ich súvise s bežným životom.
2014
Neviditeľné údy
ekonomiky
Kde sa neviditeľná ruka trhu bije s až príliš viditeľnou rukou plánovačov - prehráva obvykle príroda a všetko živé v nej. Ktorá ruka im však dá "po paprči"? A čia noha to kope človeka do pozadia? Kam sa postaviť v epickom súboji trhoviska, socialistického Konzumu a hypermarketu? Skončí sa táto vojna vôbec niekedy? Kto sa mýli a kto má pravdu? Ostáva nám jediné východisko?
2015
Daj si trošku šťavnatej
ekonómie!
Bradatí i lysí - cudzí ujovia nám ponúkajú všakovaké cukríky. Ktorá z ekonomických teórií nám bude chutiť najviac? Z ktorej sa nám nepokazia zuby a z ktorej nás nerozbolí žalúdok? Niekto radšej sladké, iný trpké a horké - ale prečo sme takí maškrtní? Najeme sa z cukríkov? A čo vlastne majú štedrí ujovia za lubom? Ako sa ponúknuť a pritom sa nenechať otráviť?
2016
Kde bolo tam bolo,
na dokonalom trhu...
Slovenské rozprávky sú možno trochu morbídne, ale tie ekonomické by vydesili aj Dobšinského. Na papieri je to všetko pekné, ale ako vyzerajú teórie v praxi? Na akých základoch stojí reálna ekonomika 21. storočia? Ako by mala fungovať a ako si trucovito funguje? Čím ju meriame a kde sa berú metre? Ako ju hodnotíme - a kde vo vzduchoprázdne visí náš vzťažný bod? Každá teória je pekná, ale čo ak sa za ňu začnú biť samci?
2017
Zo sklenníka na pole
ekosystému
Spor medzi kapitalizmom a komunizmom môže byť nakoniec úplne fiktívny. Oba tieto systémy sú na jednej strane, pokiaľ ide o machistický prístup. Ľavou či pravou - stále vpred a nahor. Teoretici a praktici, ekonómovia a politici, spotrebitelia a obchodníci, zamestnávatelia a zamestnanci - všetci vedú vojnu - ale prežije ju ekosystém? Prežije človek bez neho? Môžeme sa mať stále lepšie a mať stále viac?
2018
Potlesk publika pre
Res Publica
Keď sa Ti nepáči, vymysli si lepšie - vraví sa. Pokusy o tvorivé zamyslenie sa nad ideálom prirodzenej vlády a organizáciou štátnej moci - prijateľnejšej pre človeka a zmysluplnejšej pre spoločenstvo. Čie sú veci verejné? Pánov alebo plebsu? Patria väčšine či menšine? Kto k nim má čo povedať - a kto ich má viesť? Zveríme ich do rúk expertov, alebo laikov? Ako sa moc delí, ako prideľuje a ako zdieľa?
2019
Zriadime si
spoločnosť
Len aby sme sa sami "nezriadili"... a hlavne nezradili. Kam sa teda zaradiť? Asexuálne preťahovanie medzi väčšinou a menšinou, odborníkmi a zákazníkmi, neústupnými starcami a nerozvážnymi mladíkmi - je večné a archetyálne. Aký má zmysel? Prečo sa idú pretrhnúť snahou i navzájom? A ako ich nenechať roztrahť svet na kúsky? Možno zvrhnúť režim bez zvrhlostí? A vykonať prevratné zmeny bez príležitostných prevratov?
V tomto súbore pre odvážnych ponúkam rozsiahle články všehochuti, v ktorých sa stretávajú tak základné poznatky z Prvouky, Pestrosti a Starostlivosti o dušu, ako aj vyššie rozoberané spoločenské témy a veľkolepé pojmy. Ich prepojením je pohľad na všednodennú realitu pre niekoho "modernej dravej a úspešnej" a pre niekoho "modrej drzej a uponáhľanej" európskej a demokratickej Slovenskej republiky. Kto sú dnešní Slováci, kým by chceli byť, čo ich zaujíma, čím žijú, čo chcú dosiahnuť, akými hodnotami mávajú na transparentoch a čím sa naozaj nechávajú viesť? Sotva spravíme poriadok vo svete, ak ho nevieme nastoliť ani doma. Sme zakliata krajina? A ktorý Valibuk ju oslobodí? Potrebujeme ešte mýtických hrdinov, alebo je lepšie, ak Jánošíci visia na háku?
2020
Rozprávky
ujov ideológov o ideáloch a izmoch
Byť uprostred môže znamenať nechať sa utvárať názormi z viacerých strán. Byť v strede Európy znamená mať za sebou pestré dejiny ideológii a celonárodných skúseností. Je to taká strašná trauma? Ako sa vysporiadať so strašnými zážitkami bez zášte a zaujatosti? A ako staré chyby nezopakovať? Prečo sa bojíme pojmov a nie ich obsahu? A dokedy sa chceme ešte báť?
2021
Rozprávky z
temnej minulosti o svetlých zajtrajškoch
Socializmus sme vybudovali, pracovito sme sa pustili do kapitalizmu. Je dnes lepšie než zajtra?... včera?... Včera to predsa vraveli v telke! So starým sme sa rozlúčili, posledný zhasol - ale my sa tmy bojíme! Kto nám do nej posvieti? Na obranu pred stašidlami - staviame si hrad - sklenený palác, vežu pýchy, väzenie, budovy pre byrokratov, alebo koncentračný tábor? Ako budovať a pritom sa nezamurovať? Z čoho staviame a kto zaplatí hypotéku? A kto nakoniec v novom dome bude bývať?
2022
Rozprávky v
eufórii aj s nostalgiou, či v iných náladach
Ladne sme preplávali do novej epochy, naladili sme si stovky staníc, ale duša je akási rozladená. Súladu medzi ľuďmi by sa jeden nedorezal a ani s prírodou nám to stále neladí. Ekonómia žije náladami na burze, aká je však tá naša? Sme dnes spokojnejší, alebo šťastnejší? Sme ešte stále národ mierumilovný, pracovitý, pohostinný - alebo kým sa stali Noví Slováci?