Little big city developpement

Bratislava prehovára ústami svojich obyvateľov - à propos Vegetka

Stoka, Vegetka, Propeler, PKO, Sad Janka Kráľa - pomaly zabúdané pojmy, ktoré svojho času robili Bratislavu obývateľným, príjemným a svojským mestom, so svojou vlastnou samorastnou alternatívnou kultúrou. Miesta aké nenájdeme nikde inde - odvodené od rázu mesta a zároveň vytvárajúce jeho charakter. Pre tých, ktorí ich poznali, robili mesto jedinečným, našim, tunajším. Nekonformná divadelná scéna, zdravé a lacné stravovanie v centre, "nedevelopované" miesto na posedenie s výhľadom na rieku a panorámu mesta, kultúrne priestory ktoré Bratislave umožnili "žiť".

No páni mesta, akoby ani neboli zvolení svojimi spoluobyvateľmi, mali s jeho duchom svoje vlastné zámery. Navonok deklarovali snahu o modernizáciu a mestotvorbu - no v pozadí tušíme tučné odmeny od developperov a podnikateľov, ktorým sprístupňovali žiadané parcely. Ich mesto pripomína skôr počítačovú hru, so štvrcami, kde sa umiestňujú univerzálne obytné, komerčné a obslužné zóny. Namiesto ochrany svojich prirodzene pekných a zaujímavých miest, na miestach stretávania ktoré vznikli sami, ktoré si našli a vytvorili jeho obyvatelia - vyrástli shopping centrá, business centrá, cafés pre nobilitu - alebo iné paláce so závratným nájomným, ktoré nemôžu miestnym ľuďom ponúknuť nič za triezvu cenu.

Modernita, pokrok, rozvoj, hi-tech, novosť - to sú jednostranné pojmy ktoré sa stali (chcene-nechcene) heslami Bratislavy. Tá sa premenila na univerzálne európske mesto - nie ani tak s "európskym štandardom", ako svojou nerozopoznateľnosťou, ktorú najlepšie charakterizujú eurohrnčeky, eurodáždniky či eurotričká s nápismi "I love Bratislava" - "Partyslava" - "Little big city". Sterilná, sivá, skleneno-oceľovo-betónová, bez duše. Pre spokojnosť ducha sme si "ohradili" luxusné centrum ktoré sa dá nanajvýš v kruhu obchádzať a "vychutnávať" len prostredníctvom nákupov v značkových obchodoch, či v reštauráciách s nikamnezaraditeľnou kuchyňou. Sotva dnes ponúkne čosi tunajšie, pôvodné, výnimočné - či pre vlastných obyvateľov, alebo pre turistov.

Mesto však nie sú len domy a ulice, mesto nemlčí bezbranne čakajúc na ďalší výkop - mesto nesúhlasne prehovára hlasmi svojich ľudí - tu je niekoľko pamätihodných výrokov.

Vyberám, čiastočne gramaticky poupravujem a zoraďujem tu niekoľko príspevkov z rôznych diskusných fór, ktoré kritizujú postoj mesta pod vedením primátora Andreja Ďurkovského (KDH), alebo porovnávajú tunajšiu "filozofiu" rozvoja s postupom v iných metropolách. Spomedzi opačných názorov som nedokázal vybrať žiaden, ktorý by sa neobmedzil iba na osobné urážky, frázy, poučky, alebo pseudoargumentáciu. Ich obsah konieckoncov vystihujú reakcie v uvedených príspevkoch.

*

V Bratislave sa všetci povinne presťahujú do moderných nových panelákov od developperov, kde nám krásne prostredie nahradia krásne názvy "river", "lake", "gate", "park". Pracovať budeme v presklených administratívnych centrách, s modernými menami "business", "office", "tower", vstup do centra bude povoleny len v obleku, to plati aj o zásobovačoch, smetiaroch a pod., ktorí budú mať špeciálne čaty na vstup do mesta vybavené oblekmi od Gucciho. Stravovať sa budeme len v sterilných moderných reštauráciach, s krásnym prostredím. Odychovať budeme v rôznych "wellness" a "spa". Všetci budeme úplne svetoví a strašne "cool" a "in". Turisti nás budú chodiť obdivovať namiesto pamiatok. A komu sa nepáči nech ťahá preč, pán primátor [Ďurkovský] sa tu predsa nebude za nikoho hanbiť. Nech žije Bratislava, nech žije Slovensko, nech žijú Slováci, nech žije závisť, podvody, okrádanie, neúcta, rodinkárstvo. Všetko treba zlikvidovať, veď sme sedlač, hlavne že z toho máme osobný prospech. V živote nepochopim ako môže byť jeden národ tak s.....y a beztrestne tolerovať vládu neschopných, arogantných zlodejov a v každých voľbách im dá mandát zasa sa nabaliť.

Milí mladí priatelia, spamätajte sa a zvykajte [si], kto má peniaze, má aj moc - alebo naopak - kto má moc, dôjde si aj k peniazom - no a tie sú dnes všetko. Víťazi berú všetko, či už v divokej privatizácii za Mečiara, či predajom štátnych podnikov a akcií za Dzurindu (s patričnými províziami) atď. A ak ma spomenutá spoločnosť aspoň 2/3 vlastníckych práv, zákon je na jej strane a je zbytočné sa rozčuľovať. Predajne i reštaurácie zanikajú a vznikajú nové - je to normálny proces v tomto brutálnom kapitalizme. A k samotnej Vegetke: hoci som vegetarián, nikdy ma nejako zvlášť nelákalo čakať postojačky (ako to nemôže človeka baviť ani na pošte), potom si s táckou hľadať miesto medzi masou ľudí. A okrem toho: výber bol síce dobrý, jedlá chutné, ale porcie malé!

... máš pravdu, silnejší pes mrdá, ale nie je to náhodou tak, že človek si rád o sebe myslí, že je niečo viac než len pudové hovädo? Že platí čestnosť a úprimnosť? Tak potom buďme buď všetci zvery, zrušme systém a spravme džungľu, alebo sa snažme byť normálni jeden voči druhému. Majitelia Vegetky nechceli hrať špinavú hru a dávať úplatky, takto skončili... dnes, ak si úprimný, tak si na smiech a ľudia ťa odsúdia. A čím väčšie hovädo, tým väčší rešpekt.

V čase kedy pospolitý bratislavský ľud nevytrhol z letargie ani vkusný plot, betónové tvárnice a buzerujúci šerifovia okolo US Embassy na Hiezdoslaváku, pochybujem, že to urobí nejaká zrušená Vegetka. Niekde trebárs v Prahe by som si vedel predstaviť taký tlak verejnosti, ktorý by podobné rozhodnutia dokázal zvrátiť. U nás nie. Chvíľku sa bude frfľať, možno bude jedna rozpačitá akcia a šmitec.

Nech je človek akokoľvek arogantný a hlúpy, stoja za ním jeho blízki, ktorí mu hovoria, že to je dobré a to nevadí, hlavne že sa máme radi a je nám dobre. A oni sa majú radi a je im dobre, a tak sa takýto človek s oporou ľudí, na ktorých mu záleží a ktorí mu učite nehovoria, že je idiot, môže z vysoka (pozerať) na tých ostatných. A potom si ešte väčšina ľudí myslí, že ich názor je viacmenej správny. To je prirodzené, svet je tým pádom rôznorodý. Ale niektorí majú bohužiaľ moc svoje subjektívne predstavy realizovať. Toto sa nevyrieši. A do ulíc tu nikto nepôjde.

*

Riaditeľ CDC Miroslav Svoboda by do vegetky jesť nešiel, tvrdí, že proces varenia a skladovania je nehygienický. Úroveň stravovania chce pozdvihnúť na takú, "aby sme sa nemuseli hanbiť pred turistami".

Mestu a jeho primátorovi Andrejovi Ďurkovskému prekážajú aj rady, ktoré sa tvoria v čase obeda pred Vegetkou. Tvrdí, že je to nedôstojné pre čakajúcich, ale aj zlý imidž pred turistami.

*

Pol obchodnej ulice vyzerá dezolátne ako z vojnového filmu a druhá polovica je miešanina architektúry. Námestia ako Šafárikovo sú rozkopané a dolítane asfaltami z rôznych dôb. Chodníky sú často vo veľmi zlom stave, vyzerajú strašne. Necitlivo sa búraju zbytky typickej medzivojnovej architektúry, namiesto toho aby sa citlivo integrovali - všade vyrastajú gýčové sklenené budovy jedna ako druhá. Chcú zbúrat posledný kus zelene blízko stredu mesta - Sad Janka Kráľa. A niekomu vadí, že reštauracia je kvalitná a býva pred ňou cez obed rad ...

Do toho radu (v ktorom sa ale nečaká dlhšie ako 10-15 minút, kým človek dostane jedlo) sa ochotne niekoľko raz za týždeň postavia najlepšie platení ľudia na Slovensku ... o.i. právnici, konzultanti z firiem v centre ... spolu so študentami. Asi to niečo bude hovoriť o kvalite kuchyne.

Kvôli turistom, ktorých sa všetci chceme zbaviť a kvôli ktorým nechcem chodiť do centra zrušíme diétku, lebo sa hanbíme za rad a lacný interiér - ktorý si môže priemerné obyvateľstvo tejto krajiny dovoliť. Chceme sa ukazovať ako krajina bohatých. Ale na koho sa budú chodiť turisti pozerať? Na seba navzájom? Keď nebudú v meste ľudia, bude to len kopa domov, ako múzeum - a nie skutočné živé mesto. Jačiaci Briti nie sú život. Jačiaci Briti a skostnatelí rakúski penzionisti nie sú Slovensko.

Ak pôjdeš ho hociktorej inej reštaurácie v čase obeda, to čo si odstojíš vo Vegetke, to isté budeš čakat na jedlo v reštike. Takže časové porovnanie neobstojí. A ak niekto rýchlo je, je to jeho problém. Ja sa kľudne prejdem do Vegetky, vystojím si rad, pokecám so známymi, vyberiem si jedlo, prehodím vetu-dve s kuchárkami a v pokoji sa najem. Že problém? Alebo si mám vybrať odutú čašníčku, ktorá ti fľasne jedlo na stôl? A jedlo uvarené z napichaného mäsa, prípadne áro mrazených produktov z Metra? Nemýľ si staničný bufet a jedáleň. By si sa čudoval, takéto jedálne som zažil napríklad aj v Sydney, ľudia tam boli ochotní čakať na stôl!!! Čo nie je štandard v týchto krajinách... Boli to jednoduché, kvalitné a lacné talianské jedálne na báze rodinných podnikov. Lacné nemusí byť nutne nekvalitné alebo nechutné, enem ľudia tu na to ešte neprišli, že aj jednoduché sa dá robiť dobre a poctivo.

Problém je v tom, že Ďurkovský nechce živé mesto pre ľudí, ale už dlhšiu dobu mení Bratislavu na skanzen pre rakúskych a nemeckých dôchodcov... veď predsa nevyzerá dobre, aby sa v centre mesta stál rad ako na pomaranče, že áno... Inak v tom dome na Gorkého som poznal pár ľudí, ktorí tam bývajú, dnes je skutočne v úbohom stave, ale plánovaná rekonštrukcia a hlavne tá trojpodlažná nadstavba je ohavnosť. Tento a podobné domy v centre by malo práve mesto podporovať...? Bývajú tam obyčajní ľudia, starí "prešpuráci" so vzťahom k mestu, ktorí v meste aj reálne žijú a pôsobia a centru mesta dávajú ľudský rozmer... Kde bude centrum bez nich? Mimo turistickej sezóny prázdne, pre obyčajných ľudí tu bude pridraho a "kultúrny" a spoločenský život sa bude namiesto centra mesta obmedziť na Aupark a spol. Kto skúpi tých 15 nových bytov? Novodobí kvázipodnikatelia, realitni špekulanti a prisťahovaní zbohatlíci, ktorí majú k centru vzťah len ako k adrese, ktorou sa môžu chváliť tete zo Smotánky... Hovorí sa, že mestu najviac ublížili komunisti tým, že likvidovali jeho centrum a stavali monofunkčné obytné sídliska bez nadväznosti na ostatné mesto. A čo sa deje dnes? Centrum je sterilné, vyľudnené a z mestského pohľadu je na tom oveľa horšie, ako v roku 1980... Ono totiž nestačí len opraviť fasády a každé dva roky dávať novú dlažbu na námestí, atmosféru mesta tvoria hlavne ľudia a tí sa dnes v centre obmedzili iba na hulákajúcich angličanov, húfy rakúskych dôchodcov a opíjajúce sa 15-ky...

... volil si zakomplexovaného človeka, ktorého každá druhá veta znie: "A vo Viedni nám to budú závidieť!" Vo Viedni nám budú závidieť veľké guľové, lebo ich vôbec nezaujímame. A hanbiť sa za niečo pred turistami? Nech ten magistrátny [...] nariadi umyť ulice, zagrcané a ošťaté presne od tých "turistov", ktorí sa sem chodia nadrbávať lacným chľastom a preťahovat lacné baby.

... keby totiž zašiel do hocijakého kultúrneho západoeurópskeho mesta, zbadal by, že sú tam reštaurácie, ktoré zub času nahlodal veľmi drsným spôsobom, ale že (možno aj práve preto) majú atmosféru a čaro. Rôzne staré rodinné podniky, milé rozhegané kaviarničky... Tie vyhľadávajú aj tí turisti, o ktorých sa nový investor s magistrátom tak veľmi stará (ja neviem ako oni, ale ja v centre stretávam aj Bratislavčanov...). Osobne som vo Vegetke nikdy nebol, lebo som veľký mäsožrút, ale viem, kto všetko tam chodí. Je to vzorka, ktorá ide naprieč generáciami, sociálnymi vrstvami, rôznymi svetonázormi...

Je fakt, že vegetka a diétka sú špecifické, obľúbené a svojím spôsobom nepostrádeteľné reštaurácie ľudového typu. Vzácne sú aj tým, že sú priamo v centre. V dnešnej dobe, keď ľuďom pribúdajú intolerancie na všetky možné potravinové zložky, predstavujú tieto dve reštaurácie pre týchto ľudí záchranné člny. A ešte u Nagyovej, tam si človek môže tiež s dosť veľkou istotou bez zdravotného hazardu niečo kúpiť. Skúste si v niektorom bežnom type reštaurácií objednať sólo iba suchú ryžu, zemiaky a pod. a hlavne s istotou, že v týchto porciách bude skutočne iba suchá ryža, zemiaky a pod. bez zbytočných prísad, tuku, nepresolenosti, bujónu. Veď od toho majú tieto podniky odvodené svoje názvy. Po ich zrušení je slabá nádej, že sa obnovia, alebo nahradia. Cudzinci majú tiež zažívacie ťažkosti, a práve preto by mali byť podobné zariadenia ako sú tieto umiestnené v centre a uvádzané v každom bedekri. Kto nemá problém a nejakú gastro dg, sa nevie vžiť do týchto ľudí. Stačí aby človeku vypadli zo zdravotných dôvodov iba dve zložky - mlieko a klasická biela múka, a pohyb mimo domu sa stáva katastrofou. A tak prvou pomocou v BA pri akútnom nastúpení hladu je to väčšinou kúpa banánu alebo niečo pod. Byť primátorom, a hlavne zo stajne KDH, tak som k tejto skupine ľudí s dietetickými problémami veľmi ale veľmi milosrdný. Je hanbou mesta, že nemá, alebo nejakým spôsobom nepodporuje vznik špeciálnej reštaurácie pre bezlepkovú diétu, diabetikov a pod. Verím, že má v tomto zmysle dostatok empatie a je to len otázka času. Neviem si predstaviť, ako si svoju neutešenú situáciu riešia mimobratislavskí študenti žijúci na internátoch.

Keď žijem a pracujem v centre mesta, mám automaticky povinnosť platiť za jedlo viac, ako by som platil niekde na Dolných honoch? V ozajstných veľkomestách máš aj v samotnom centre veľa možností, ako sa najesť za normálne peniaze. Keď sa pôjdeš prejsť po najdrahších uliciach vo Viedni, narazíš tam napríklad aj na Café Hawelka, ktoré predstavuje už desiatky rokov mestskú inštitúciu, ktorú navštevujú ľudia z celého sveta. Pritom tam už asi 80 rokov nemaľovali, lebo majiteľ má názor, že kaviareň má mať poriadnu patinu. V našej atrape, ktorá sa na veľkomesto len hrá, lebo v nej kopa ľudí na čele s primátorom [Ďurskovským] trpí komplexom menejcenosti, však asi platí iná logika. Podľa tej [bratislavskej] by bolo Café Hawelka úplne neprimerané lokalite a drbol by [si] tam asi nejakú studenú umelohmotnú reštauráciu, ktorých môj známy v Bratislave zariadil kopu a smeje sa na pakoch, ktorým na to hádže 200-percentné marže. Už vidím, ako tam budeš sedieť sám s húfom otrávených blondýn, ktoré ešte nezbalili milionára. ...

Veď Vegetka aj Diétka už boli bratislavské inštitúcie. Jedni z mála miest kam chodila nielen nižšia a vyššia stredná trieda, ale aj tí osvietení bohatí, ktorým vadí že zo Starého mesta mizne to ľudské a ľudové. Je jasné že Palác Motešických treba zrekonštruovať, opraviť fasády a pod., ale nič by sa nebolo stalo, ak by tam pôvodné reštaurácie ponechali. Takto zlikvidujú starú klientelu a urobia z toho podobnú drahú vegetariánsku reštiku, aká je pri tzv. Malom Trhu vedľa Dunajskej. Kde takmer nik nechodí. Ale Staré mesto by o pôvodnú Vegetku a Diétku vôbec nemuselo prísť. Napr. v takej Starej tržnici je miesta pre ne habadej. To by však táto tržnica nesmela akoby naschvál chátrať, pretože niekto z magistrátu z nej nechce mať klasickú tržnicu, ale drahú butikáreň. Nuž čo, nech žije slovenský nenažraný ranný kapitalizmus.

Suma 945 SK do fondu opráv za meter štvorcový je absolútne nehorázna, takú snáď neplatia ani v newyorskej Trump Tower na Manhattne majitelia Penthousov, nie obyčajní ľudia z BA. Tu by mal zasiahnuť minister spravodlivosti Harabín...! Ako sa zastrájal so zákonom o úžere..!!! A toto je čo!!! Kde je teraz ten istý minister???!!! Ako môže nejaká firma schváliť bežným ľuďom 70 tisíc mesačne do fondu opráv???!!! To kde sme??!!! Že to schválila väčšina?!!! Tou väčšinou bola samotná firma CDC a žiaden z majiteľov bytov... Upozorniť na to ministerstvo spravodlivosti, nech okamžite zasiahne, toto je úžera. Ľudia prídu o byty, firmička si nadstaví ešte ďašie 3 poschodia a namiesto vegetky bude na naše pomery drahý bar pre britských looserov..... Príbeh typický pre pre vedenie mesta...

Je samozrejme pravda, že Vegetka nie je žiadnou štýlovou reštauráciou, avšak aj Svobodom hanlivo používaný termín vývarovňa jej pristane. Svoboda tiež sľubuje, že vegetariánsku reštauráciu otvoria v novom šate (ale spoľahnite sa na sľuby developerov). Ak aj svoj sľub dodrží, odhadujem to na chic bio reštauráciu s menu od 350 Sk. Vivat komunita! (Áno, do Vegetky chodia právnici a bankári v oblekoch, študenti a non-konformisti, rodičia s deťmi, čo chcú zdravo jesť, dôchodcovia, cudzinci žijúci a pracujúci v centre).

Rád by som toho malého nafúkaného pseudosnoba (lebo riadny snob ma aspoň úroveň) Ďurkovského upozornil, že do dobrých reštaurácií sa človek často dostane len s rezerváciou, v prípade skutočne špičkových aj rok dopredu. Za nedočkavý rad pred reštauráciou by mnoho ich majiteľov ochotne zaplatilo aj vlastnou krvou. Ďuribáči ma však zjavne radšej prázdne práčky peňazí, zariadené asexuálne a asepticky, so znudeným personálom, kuchárom, ktorého jediná kvalifikácia spočíva v tom, že videl tri diely Jamieho Olivera a majiteľom, ktorý pred pár rokmi ešte robil gorilu Slobodovi alebo inej mŕtvej hviezde miestnej mafie. Keď sa bude nabudúce v kostole horlivo prežehnávať, nech si spomenie, čím sú zababrané prachy, ktoré má v kešeni.

Mám to šťastie, že majitelia Vegetky sú moji priatelia, pretože sú to slušní ľudia, ktorí vždy, keď som to potrebovala bez váhania pomohli. Neraz som navštívila ich domácnosť a môžem potvrdiť, že doma jedia tie isté jedla, ktoré podávajú vo Vegetke, pretože sú bezpochyby kvalitné, chutné a jedinečné. Takže slová o nekvalite a nehygienickosti jedál vo Vegetke považujem za nehoráznosť. Apropo, aj zamestnanci firmy, ktorej riaditeľ tieto slová vyslovil, sa vo Vegetke stravujú... Znamená to teda, že zabezpečuje svojim zamestnancom nekvalitné stravovanie?

... a ešte na margo neplnenia zmluvy majiteľom Vegetky... myslím, že ani pán primátor by bohviekoľko neivestoval do nehnuteľnosti, ktorú by mal v prenájme a najmä, keď by časom zistil, že ju ON asi ani nikdy vlastniť nebude...

Celé Staré mesto je zriadená rezervácia pre turistov a mafiánov... a ak niekto poskytuje chutné a lacné obedy pre bežných pracujúcich, tak je tŕňom v oku okolitým novoveľkopodnikateľom, ktorých marže z chľastu majú čo najrýchlejšie pokryť náklady na ich ďalšie vilky na Kolibe....

Napriek zvláštnemu bačovaniu posledného pravicového primátora Bratislavy - Andreja Ďurkovského (KDH) - veľká časť obyvateľov (hoci pobúrená zmenami, ktoré aj on odsúhlasil) znovu odovzdáva svoje hlasy pravici, kandidátom s podporou KDH. Pravicová premierka sa farizejsky dušuje, ako vlastným telom ochráni PKO, ktoré je už predané... V trhovej ekonomike stojí ochrana súkromného majetku najvyššie v rebríčku hodnôt a práv - raz predaný majetok je nedotknuteľný, len jeho majiteľ má zákonné právo rozhodnúť, ako s ním naloží. Vtedy sme mali možnosť nepredávať, teraz už len popremýšľať, aký je ten hodnotový systém, ktorý si nadovšetko ctíme, zvláštny. Znova si popri tom volíme pravicu - a samozrejme bojíme sa komunistov, ktorí na náš free, independent, higher middle-class lifestyle číhajú spoza každého rohu. Lebo to sa od mestských intelektuálov očakáva... Nie premýšľať a zvažovať, ale voliť tak, "ako sa má".